Informator
1. CHARAKTER I CEL ZABIEGU
Zabieg makijażu permanentnego jest zabiegiem dermopigmentacji, który stosuje się do celów kosmetycznych, w tym: do podkreślenia i uwypuklenia walorów estetycznych urody, do kamuflażu niedoskonałości skóry np. do pokrycia obszarów ustabilizowanego bielactwa nabytego, pigmentacji rekonstrukcyjnej np. otoczki brodawki piersiowej, alopecji, trychopigmentacji.
OPIS PROCEDURY ZABIEGOWEJ
- Wyrażenie zgody na przetwarzanie dany osobowych (zgoda RODO), wypełnienie ankiety wywiadu przedzabiegowego, zapoznanie się z informatorem przedzabiegowym.
- Analiza ankiety wywiadu przedzabiegowego (kwalifikacja do zabiegu) oraz udzielenie i objaśnienie informacji o zabiegu przez osobę wykonującą zabieg.
- Wyrażenie świadomej zgody na zabieg przez Klienta.
- Wykonanie dokumentacji zdjęciowej przedzabiegowej.
- Oczyszczenie okolicy zabiegowej (demakijaż).
- Dezynfekcja okolicy zabiegowej.
- Rysunek wstępny, uzgodnienie i zaakceptowanie kształtu, techniki, sposobu wykonania zabiegu.
- Dobór kolorów pigmentów, które będą wykorzystane do zabiegu.
- Przekazanie informacji o pigmentach (mieszaninie/mieszaninach) które zostaną użyte do wykonania zabiegu
- Wykonanie pigmentacji.
- Oczyszczenie pola zabiegowego preparatem aseptycznym.
- Wykonanie dokumentacji zdjęciowej pozabiegowej.
- Przypomnienie zaleceń pozabiegowych oraz ustalenie terminu kolejnego zabiegu.
- Twoje zadowolenie z nowego i pięknego wizerunku!
2. OPIS PREPARATÓW, PRODUKTÓW, URZĄDZEŃ I NARZĘDZI UŻYTYCH DO ZABIEGU
PIGMENTY – czyli mieszaniny barwiące stosowane w zabiegach makijażu permanentnego, które zostaną użyte do zabiegu spełniają kryteria określone w ROZPORZĄDZENIU KOMISJI (UE) 2020/2081 z dnia 14 grudnia 2020 r. Szczegółowe informacje o pigmentach (mieszaninie/mieszaninach), które zostaną użyte do wykonania zabiegu zostaną Pani/Panu przekazane przed wykonaniem pigmentacji zgodnie z postanowieniami ROZPORZĄDZENIA KOMISJI (UE) 2020/2081 z dnia 14 grudnia 2020 r. i w określonym przez nie zakresie. Pigmenty, które zostaną użyte do zabiegu były przechowywane zgodnie z zaleceniami producenta oraz znajdują się w określonym przez niego okresie przydatności do użycia.
URZĄDZENIA I NARZĘDZIA – które będą użyte do wykonania zabiegu posiadają niezbędne wymagane prawem atesty, są w dobrym stanie technicznym oraz zostały przed zabiegiem podane procesowi dekontaminacji (dezynfekcji, sterylizacji) oraz zostały zabezpieczone zgodnie z zasadami aseptyki obowiązującymi przy tego typu zabiegach (przerwanie ciągłości tkanek).
PRODUKTY/AKCESORIA – wszystkie produkty i akcesoria, które będą użyte do wykonania zabiegu mają charakter materiałów jednorazowych ( rękawiczki, aplikatory, waciki, serwety zabiegowe, prześcieradła zabiegowe, tacki, pierścionki do pigmentu, czepki, folie zabezpieczające urządzenia i narzędzia). Wszystkie igły, ostrza niezależnie od ich konstrukcji technicznej są jednorazowym materiałem jałowym, były poddane wymaganym procesom dekontaminacji (sterylizacji) oraz były przechowywane we właściwy sposób i znajdują się w okresie ich przydatności do użycia określonym przez ich producenta.
PREPARATY – preparaty , które zostaną zastosowane w trakcie zabiegu spełniają kryteria określone dla nich w odpowiednich aktach prawnych (kosmetyki, wyroby medyczne itp.) i znajdują się w okresie ich przydatności do użycia, określonym przez ich producenta.
STANOWISKO ZABIEGOWE – jest przygotowane do zabiegu przy zastosowaniu wyżej wskazanych produktów i preparatów z zachowaniem najwyższych standardów higienicznych w zakresie antyspetyki i aspetyki obowiązujących przy tego typu zabiegach (przerwanie ciągłości tkanek).
3. PRZECIWSKAZANIA
- leki sterydowe
- spożycie alkoholu lub środków odurzających w ciągu ostatnich 48 h
- alergia na składniki pigmentów, preparatów, produktów/akcesoriów stosowanych w trakcie zabiegu
- ciąża, okres połogu, karmienie piersią
- aktywna opryszczka w przypadku każdej pigmentacji – zabieg możliwy jest po 14 dniach od jej całkowitego wygojenia
- nowotwory (chemioterapia, radioterapia) bez konsultacji lekarskiej
- infekcje bakteryjne, wirusowe i stany zapalne organizmu lub skóry w okolicy zabiegowej
- aktywny trądzik różowaty,
- porfiria skórna
- skłonność do bliznowaceń/zwłóknień/przerostu blizn,
- aktywna łuszczyca w okolicy zabiegowej
- aktywne atopowe zapalenie skóry (egzema) w okolicy zabiegowej
- aktywne łojotokowe zapalenie skóry w okolicy zabiegowej
- Hemofilia oraz zaburzenia krzepnięcia krwi, schorzenia w przebiegu których wystąpiły epizody trudno lub przewlekle gojących się ran np. zespół stopy cukrzycowej. W przypadku stałego lub długotrwałego stosowania leków: przeciwzakrzepowych (antykoagulanty), niesteroidowych leków przeciwzapalnych: np. aspiryna, ibuprom, skutkującym zaburzeniami krzepliwości krwi ( intensywne krwawienie po urazie i/lub przewlekle gojące się rany), wykonanie zabiegu będzie możliwe po odstawieniu tych leków na min. 5-7 przed zabiegiem. Dla odstawienia tych leków może być wymagana konsultacja lekarska.
- stosowanie kortykosteroidów (konieczny odstęp 8 -12 tygodni od zakończenia kuracji)
- stosowanie retonoidów (konieczny odstęp 6 mc od zakończenia kuracji )
- antybiotykoterapia (konieczny odstęp 30 dni od jej zakończenia)
- choroby autoimmunologiczne – toczeń rumieniowaty układowy, twardzina, reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, układowe zapalenie naczyń wrzodziejące zapalenie jelita grubego, syndrom Crohna, miastenia, sarkoidoza układowa
- wady zastawek serca
- tętniaki (mózgu, aorty, tętnic)
- stwardnienie rozsiane, SMA, mukowiscydoza
- chorby zakaźne HIV, AIDS, WZW
- planowane leczenie stomatologiczne lub ortodontyczne do 7 dni po zabiegu (w przypadku pigmentacji ust do 14 dni po zabiegu)
- zabiegi estetyczne wykonane w obszarze zabiegowym, w tym:
- zabiegi wolumetrii lub modelowania (konieczny odstęp min. 30 dni), botox (konieczny odstęp min. 14 dni)
- laser ablacyjny (konieczny odstęp min. 3-6 miesięcy), laser nieablacyjny, HIFU (odstęp min. 4 tygodnie),
- nici PDO (konieczny odstęp min. 30 dni),
- przeszczep skóry, chirurgiczne zabiegi estetyczne (konieczny odstęp min. 3-6 miesięcy),
- zabiegi złuszczania naskórka w obszarze i okolicy zabiegowej (konieczny odstęp min. 28 dni)
- intensywna opalenizna ( zaleca się nie korzystanie z kąpieli słonecznych i solarium w okresie 14-21 dni przed zabiegiem)
- w przypadku pigmentacji okolic oczu
- choroby gałki ocznej (jaskra, zaćma, odklejająca się siatkówka, stwardnienie siatkówki)
- stosowanie odżywek do rzęs/brwi (odstęp min. 28 dni)
- sztuczne rzęsy (konieczność ich usunięcia na min. 3-5 dni przed zabiegiem)
- choroba Gravesa-Basedowa (naciekowy wytrzeszczu oczu – oftalmopatia)
- epilepsja
4. WYTYCZNE DOTYCZĄCE POSTĘPOWANIA PRZED ZABIEGIEM
Działania przygotowawcze do zabiegu makijażu permanentnego są wieloetapowe i składają się z wielu elementów.
Zaleca się przygotowanie obszaru zabiegowego do planowanego zabiegu makijażu permanentnego, przy czym najbardziej optymalny dla Pani/a program przygotowawczy w tym zakresie (rekomendowane zabiegi kosmetyczne, kosmetyki lub preparaty) , uwzględniający rodzaj i kondycję Pani/a skóry zaproponuje osoba, która będzie wykonywała zabieg.
Działania przygotowawcze powinny obejmować nie tylko skórę ale i cały organizm, aby zapewnić jak najszybszą i właściwą regenerację i odbudowę tkanek oraz zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań itd. Dlatego zalecamy aby w okresie przedzabiegowym uzupełnili Państwo ewentualne niedobory we własnym organizmie niezbędnych dla procesów gojenia mikroelementów ( m.in. VIT D, E, C , żelazo), przy czym najbardziej optymalną formą tego uzupełnienia jest właściwa i bogata w/w mikroelementy dieta, ale możecie również Państwo korzystać z szerokiej oferty suplementów diety.
Wybierając się na zabieg makijażu permanentnego nałóż taki sam, codzienny makijaż, będziemy wiedziały jak na co dzień lubisz wyglądać.
PONADTO W PRZYPADKU PIGMENTACJI:
BRWI
Dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem nie wykonujemy zabiegu henny lub innej formy farbowania włosków.
OBSZARU OKA (POWIEK)
Na zabieg przychodzimy bez tuszu i sztucznych rzęs. Nie stosuj odżywki do rzęs minimum 28 dni przed zabiegiem.
UST
Należy zadbać o prawidłowe nawilżenie i kondycję ust. Usta w dniu zabiegu powinny być nawilżone, bez urazów mechanicznych lub innych naruszających ich strukturę. Należy też pamiętać o odpowiednim odstępie między wykonanymi zabiegami medycyny estetycznej.